Alzheimer – objawy i ich rozpoznanie.

Objawy alzheimera

Jak rozpoznać początkowe oraz bardziej zaawansowane objawy choroby Alzheimera?

Choroba Alzheimera to schorzenie wyniszczające tkankę nerwową mózgu, a zatem powodujące u chorego zmiany, które bezpośrednio nie są widoczne. Nie znaczy to jednak, że pozostaje niewykrywalna bez przeprowadzenia odpowiednich badań. Mimo, że zazwyczaj symptomy jej dostrzegane są dopiero w zaawansowanym stadium, istnieją pewne przesłanki, które mogą wzbudzić niepokój u osób z bezpośredniego otoczenia chorego. Wszyskich ich można upatrywać wyłącznie w zachowaniu danej osoby. Co więcej sam chory nie będzie zazwyczaj świadom nasilających się objawów.

 

Objawy choroby Alzheimera:

  • Problemy z mówieniem. Najłatwiej zauważalnymi w kontaktach ze starszą osobą objawami są trudności z formułowaniem zdań, czy też dobieraniem słów i nazw. Osoby takie często nie potrafią znaleźć dobrego określenia na przedmiot o którym mówią, zatrzymując się w środku wypowiedzi, bądź zastępując nazwę opisem. Jeżeli objaw ten będzie się początkowo pojawiać w mało intensywnej postaci, to łatwo go przeoczyć, ponieważ każdemu czasem zdarzają się drobne trudności z wyszukaniem odpowiednich słów.
     
  • Kłopoty z pamięcią. Zapominanie to chyba najbardziej charakterystyczny z objawów towarzyszących postępującemu zanikowi tkanki mózgowej. Osoba chora na Alzheimera będzie miała kłopot z rozpoznawaniem innych, nawet bardzo bliskich osób, będzie zapominać gdzie się znajduje i co przed momentem robiła. Stanowi to szczególny problem podczas gdy chory jest sam, ponieważ efektem tych zaników pamięci jest często kompletna dezorientacja. Często prowadzi to do zaginięć, gdyż chory po opuszczeniu mieszkania nie jest w stanie do niego samodzielnie powrócić. Chory często może myśleć, że znajduje się w innym miejscu, czy czasie, niż w rzeczywistości.
     
  • Otępienie. Chory na Alzheimera zaczyna mieć problemy z rozumieniem i wykorzystywaniem abstrakcyjnych pojęć. Upośledzona staje się także jego zdolność do osądu i postrzeganie otoczenia. Jego ocena sytuacji przestaje być właściwa. Ponadto pojawiają się problemy z koordynacją ruchową. Zdarza się, że osoba może zapomnieć do czego służył dany przedmiot, lub też gdzie znajduje się jego miejsce. Często towarzyszącym otępieniu skutkiem Alzheimera jest też kompletny brak inicjatywy i motywacji do działania. Wszystkie te symptomy na tyle znacząco wpływają na zachowanie człowieka, że są dosyć łatwo zauważalne przez otoczenie.
     
  • Wahania nastroju i zmiana osobowości. Osoba chora na Alzheimera cechuje się także niestabilnym nastrojem. Może to prowadzić do skrajności, gdy chory bez wyraźnego powodu przechodzić będzie z dobrego humoru w smutek i odwrotnie. Należy jednak pamiętać, że część z powyższych objawów może być wynikiem wielu innych  schorzeń i urazów, dlatego nierzadkie są przypadki stawiania błędnej diagnozy. Charakterystyczne w przypadku Alzheimera jest natomiast to, że chory zaczyna tracić nabyte umiejętności począwszy od tych, które nabył najpóźniej, niejako cofając się w rozwoju. Trzeba też pamiętać, że ofiara choroby nie będzie świadoma problemu, dlatego konieczność rozpoznania symptomów i skierowania chorego na badania spoczywa poniekąd na jego najbliższych. Zmianie  może ulec także charakter chorego.


     

 

 

 

Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić

Zgłoś błąd na stronie